Peten
Wybierając się na północ Gwatemali w kierunku Tikal, prawie na pewno naszym ostatnim przystankiem będzie Peten. Dwa główne miasta tego regionu to Flores i Santa Elena. Flores jest miejscem bardziej turystycznym, gdzie znajdują się hostele, restauracje, puby, agencje turystyczne. W Santa Elena znajdziemy zaś banki, dworzec autobusowy, lotnisko. Miasteczka połączone są ze sobą za pomocą mostu. Wybierając się do Peten, trzeba pamiętać o tym, że jest to jedno z najbardziej desczowych miejsc w Ameryce Środkowej.
Peten leży nad jeziorem Peten Itza, które jest drugim największym jeziorem w Gwatemali. Można skorzystać z usług wielu przewoźników i udać się w rejs łódką, a w zasadzie czymś co łódź przypomina. Warto jednak, gdyż na końcu tej wyprawy czeka na nas Petencito, małe zoo, w którym znajdziemy wyłącznie zwierzęta zamieszkujące lasy deszczowe Peten, a które na wolności są trudne do zauważenia jak np.jaguary.
Tikal
Tikal to największy zbiór archeologicznych budowli w Gwatemali. Znajduje się 65km na północ od Flores. Park Narodowy Tikal jest miejscem, w którym można zaobserwować wiele gatunków flory i fauny. Podczas zwiedzania świątyni Majow, cały czas towarzyszą nam przelatujące nad głowami tukany, skaczące po drzewach małpy, czy niestety tysiące irytujących moskitów.
Tikal jest bez wątpienia jednym z najbardziej fascynujących miejsc na ziemi.Zwiedzając pozostałości po kulturze Majów, cały czas ma się świadomość obcowania z historia, wyczuwa się w powietrzu obecność czegoś mistycznego. Pierwsze ślady ludzkiej obecności sięgają 800p.n.e. W ciągu następnych 1500 lat, Tikal stał się jednym z najważniejszych miejsc kultury Majów w obu Amerykach. Konstrukcja pierwszych świątyń rozpoczęła się w 800r p.n.e.
Podczas wjazdu do parku, gdzie znajdują się ruiny Majów, mamy okazję zobaczyć ceiba narodowe drzewo Gwatemali. Drzewo to było święte dla Majów. Dolna część przedstawiała noc, górna dzień, a gałęzie były odzwierciedleniem nieba. Aby zobaczyć wszystkie najważniejsze świątynie w Tikal, teoretycznie wystarczy nam parę godzin, jeśli zwiedzamy z przewodnikiem. Zwiedzanie na wlasną ręke, nie jest zalecane, gdyż nawet pomimo posiadania mapy, nie jest trudno sie zgubić i na przykład paść ofiarą jakiegoś zwierzaka. Centralnym punktem Tikal jest Plaza Mayor, gdzie znajdują się: Temple I, Temple III, Polnocne i Centralne Akropolis.
Świątynie
Temple I | Świątynia Jaguara. Znajduje się na wschodnim końcu Plaza Mayor. Wysokość 45m. Zostala zbudowana okolo roku 700 |
Temple II | Świątynia Mask. Znajduje się naprzeciwko świątynii I, wybudowana w tym samym czasie. Wysokość 38m. Jej nazwa wzięła się stąd, ze na jej fasadzie widać maski; najlepszy widok jest z samego rana |
Północne Akropolis | Ta część Tikal zawiera najwięcej wyrzeźbionych mask Bogów. |
Centralne Akropolis | Znajduje się w południowej części Plaza Mayor, pomiędzy Temple V i Temple I. |
Temple IV | Zbudowana w 741r. Jedna z największych świątyń w świecie Majów ma wysokość 65m. Wejście na szczyt świątyni zabiera troche czasu ale widok z gory na cały Tikal jest niesamowity. |
Mundo Pedrido | Ze szczytu Mundo Perdido możemy obserwować najładniejsze zachody słońca. Zbudowana w 600r. na wysokości 30m., była wówczas jedna z największych budowli w swiecie Majów. |
Temple V | Zbudowana w 700r. Wysokość 57m. |
Temple VI | Znajduje się w dużym oddaleniu od innych budowli. Zbudowana w 766r., przez władcę Yaxkin Caan |
Dojazd
Peten znajduje się w dosyć dużym oddaleniu od innych ważnych miejsc w Gwatemali. Podróż ze stolicy bądź Antigua zajmuje conajmniej 8 godzin. Istnieje wiele korporacji autobusowych, które tam podróżują. Najczęściej podróżuje sie w nocy co jest o wiele wygodniejsze, gdyz unikamy dziennych upałów. Inną możliwością dotarcia do Peten jest podróż samolotem z Gwatemali. Cena nie jest jednak zbyt atrakcyjna. Lotnisko w Santa Elena przyjmuje również samoloty z Belize czy Meksyku.
Jeżeli chodzi o dojazdy do parku narodowego w Tikal, najprościej i najszybciej jest skorzystać z usług wielu agencji turystycznych, które nas tam zawiozą i przywiozą. Jak również pomogą nam wynająć przewodnika.