Co zobaczyc
Panajachel jest niewielką, bo liczącą około 5 tysięcy mieszkańców miejscowoścą. Wsród tutejszej ludności znane bardziej jako Pana. Jest to jeden z bardziej popularnych celów turystycznych zarówno dla mieszkańców Gwatemali, jak i dla turystów z całego świata. Głównym tego powodem jest umiejscowienie Pana, tuz nad jeziorem Atitlan.
Alexander von Humboldt stwierdził, że jezioro Atitlan jest najpiękniejszym jeziorem na swiecie i trudno się
z tym nie zgodzić. Znajduje się ono na poziomie 1560m p.p.m. Otoczone jest czterema wulkanami: San Pedro, Toliman, Atitlan i Cerro de Oro. Jezioro ma głębokość 900m. Okolice jeziora Atitlan są otoczone wioskami zamieszkałymi przez Majów, którzy cały czas kultywują swoje tradycje. San Pedro, San Antonio, San Pablo to tylko nieliczne przykłady. Zazwyczaj w takich wioskach nie znajduje się wiele. Ot, parę ulic, pareę sklepów
i dziesiątki tutejszej ludnosci sprzedającej turystom swoje wyroby. Podczas zakupów obowiązuje jedna, prosta zasada; należy się targować. Niestety zastosowałem ta strategie dopiero podczas drugiego dnia zakupów.
Największym miastem w okolicy jeziora Atitlan, jest Santiago. W porównaniu z Pana, nie ma tam jednak zbyt wiele ciekawego, dlatego też turyści przybywający w okolice jeziora zatrzymują się głównie w Pana i San Pedro.
Najlepsza opcja zobaczenia wszystkiego co warte w okolicach Atitlan i Panajachel, jest wybranie sie w podróż łódką. Wypływają one rano z Pana, w kierunku San Pedro, następnie do Santiago, i na zakonczenie do jeszcze jednej wybranej, przez przewoznika wioski. Wszędzie mamy około godziny czasu wolnego i mniej więcej tyle samo zajmuje dostanie się z jednego miejsca w drugie. Jest więc dużo czasu na podziwianie wulkanów z każdej możliwej strony. Przyjemność taka kosztuje zaledwie 100 quetzales.
Dojazd
Z Antiguy i Gwatemali codziennie odjeżdża wiele busów w kierunku Pana. Czas podróży to około 3 godzin.
Niezapomniane przeżycia gwarantowane. Drogi są bardzo wąskie i dosyć często ma sie wrażenie, ze bus
może nagle spaść w przepaść. Ale w ciągu ostatnich kilkunastu lat nic takiego się nie wydarzyło.
Warto wiedzieć
Pierwsze wzmianki o Pana sięgają 1567r., kiedy misjonarze franciszkańscy zbudowali kosciół. To wlaśnie tutaj, Pedro de Alvarado wygrał decydującą bitwę przeciwko Tz'utuilis. W porównaniu z innymi miejscowościami, znajdującymi sie w okolicach jeziora, w Pana nie zostało wiele pozostałości z okresu Majów. W Panajachel nie ma nazw ulic, wszystkie aleje i ulice są ponumerowane. Lokalni mieszkańcy kontynuują jednak nazywanie ulic po swojemu, co może niekiedy wprawić w zakłopotanie. Najpopularniejszym środkiem transportu w Pana, jak również w większości mniejszych miast w Gwatemali, jest taksówka zwana popularnie tuk-tuk. Niezależnie od dystansu jaki chcemy przebyć, cena jest jednakowa i wynosi 20 quetzales.